KŮŇ Arabský teplokrvník

20. ledna 2007 v 12:40 | Anna Hamplová |  Plemena KONÍ
Arabský teplokrevník
Arabský plnokrevník, nejstarší a nejčistší koňské plemeno, je často považován za nejkrásnějšího koně na světě. Svou ušlechtilou hlavou, konkávním profilem, výraznýma očima, živou povahou a neopakovatelným plavným pohybem je bezesporu jedním z nejdokonalejších zvířat. Obrazy koní v klasickém starověkém umění dokazují, že koně arabského typu žili na Arabském poloostrově již 2000-3000 před Kristem. Jako pouštní kmeny, s nimiž dlouhou dobu žili, se i arabští koně dokonale přizpůsobili drsnému prostředí, neboť měli velkou vytrvalost, netrpěli žádnými nemocemi a měli schopnost přežívat v krajních podmínkách. Arab více než kterékoli plemeno ovlivnil vývoj koňských plemen na světě. Tento arabský vliv se datuje od 7. a počátku 8. století, kdy se vyznavači islámu dostali přes severní Afriku do Španělska. Čistokrevní arabové se nyní chovají po celém světě. Kromě přehlídek se nesmírně hodí i na vytrvalostní jízdy. V posledních letech se opět zvyšuje zájem o arabské dostihy.
Popis Plemene
Výška: 144,2 - 152,5 cm
Barva: převážně bělouši, ryzáci, hnědáci a vraníci.
Stavba těla: Malá hlava se širokým čelem, jemné chřípí, štičí profil, široké nozdry a malé uši; hluboké ladně prokreslené hrdlo nasazené ve výrazném oblouku; ladně klenutý krk; dlouhé šikmé plece s výrazným kohoutkem; hluboké prostorné tělo s širokým hlubokým hrudníkem a krátkým rovným hřbetem; vysoce nasazený ocas; tvrdé suché končetiny s výraznými šlachami s hustými jemnými kostmi; tvrdá tvarovaná kopyta; jemná hedvábná hříva a ocas.
Zajímavost
Jedinečný vzhled Arabského plnokrevníka je určován utváření páteře, které se liší od ostatních plemen v několika ohledech. Arab má 17 žeber (ostatní plemena mají 18), 5 bederních obratlů (ostatní 3) a 16 ocasních obratlů (ostatní 18).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 já mno já mno | 12. června 2007 v 15:15 | Reagovat

Araby jsou neejjjkrásnějšííí ae jsou to taky pěkný mrdky na ježdění :-D

2 Miska Miska | 7. října 2007 v 19:46 | Reagovat

Arabsky kun je nejlepsi na svete sama mam doma tri araby a dva byly frisaky tak papap fajne blok

3 jasinka jasinka | E-mail | Web | 11. června 2008 v 18:58 | Reagovat

jo arábkovééé sou super mi doma chováme 10 arabů máme totiž soukromou stáj tak vym jaký to sou zlatíška..miluju je!!mimochodem supeer blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama