Leden 2007

Obrázky s kočičkama

27. ledna 2007 v 16:32 | Anna Hamplová |  Galerie

Obrázky pejsků

27. ledna 2007 v 11:02 | Anna Hamplová |  Galerie

Obrázky králíčků

27. ledna 2007 v 10:44 | Anna Hamplová |  Galerie

Sedla

21. ledna 2007 v 17:04 | Anna Hamplová |  Informace o koních
Sedla
Sedla různých typů jsou si značně podobná, liší se především tvarem, který závisí na tom, pro jakou disciplínu je určeno. Dále se liší váhou, která závisí na materiálu, z něhož je vyrobeno. Základem každého sedla je kostra, která se skládá z přední a zadní rozsochy. Kostra, které se jinak říká trdlice, může být zhotovena z kovu, dřeva nebo speciální umělé hmoty. Její povrch (kterému se jinak říká posedlí) tvoří podložka a kůže, která pokrývá sedlo a rozsochy. Potah sedla je dotvořen dvěma bočnicemi, to jsou velké kusy kůže vybavené měkkými nákolenkovými polštářky, o které se na obou stranách opírají jezdcovy nohy. Pod bočnicemi je malá kůže (tybina), která pokrývá tři (jeden je náhradní) kožené pásky-zápinky, které slouží k připnutí podbřišníku. Pod zápinkami je velká plocha měkké kůže, které se říká sedlový polštář.
Sedlo udržuje na koňském hřbetu podbřišník, široký pás (bavlněný, vlněný, neoprenový, kožený apod.) připnutý k zápinkám. Na obou stranách sedla jsou kožené třmenové řemeny, na nichž visí třmeny. Třmenové řemeny jsou k sedlu připevněny kovovými zámky. Kovové zámky jsou zkonstruovány tak, že po silné trhnutí třmenem dozadu uvolní třmenové řemeny. Dojde-li k pádu jezdce, kůň ho za sebou netáhne.
Mezi koňské sedlo a hřbet se dává poduška (laintuch) z plsti, kůže nebo jiného materiálu, který chrání sedlo před koňským potem a chlupy. Také mírní tlak sedla na koňský hřbet. Musí být vždy udržována v čistotě a po jízdě se musí vždy vysušit. Při základní všestranné jízdě se využívá univerzální sedlo. Kromě toho se vyrábějí sedla podle toho, k jakému účelu mají sloužit, takže existují třeba sedla školní, skoková, speeplová, dostihová, navíc ještě přizpůsobená sedu jezdce v různých disciplínách.
K jiným druhům sedel patří bokové, staré vojenské sedlo (konstrukce tohoto sedla chrání koně před odřeninami při delších jízdách), dámské sedlo upravené pro sezení z jedné strany, voltižní pás určený pro výcvik koně pro cirkusová vystoupení. Existují také sedla nákladní pro převážení předmětů. Sedlo musí být upraveno pro každého koně individuálně. Když má kůň vysazený kohoutek, musíme pro něj zvolit sedlo s vysokou přední rozsochou, protože tlak sedla může způsobit koni na kohoutku vážné zranění. To by ho na dlouhou dobu vyřadilo z tréninku.
DRUHY SEDEL:
Anglická sedla
dále pak:
(u těchto sedel bohužel není obrázek)
Školní sedlo a další
Steaplechase
Bezkostrové
Kůň se neobejde ani bez ohlávky. Teď už nám chybí snad jenom uzdečka.

Znaky na těle KONÍ

21. ledna 2007 v 16:58 | Anna Hamplová |  Informace o koních
Znaky na těla KONÍ
K bezpečné identifikaci koně nám slouží získané a vrozené znaky, které se pečlivě zaznámenávají v dokumentech vedených chovatelskými institucemi.
Vrozené znaky - jsou to znaky, se kterými se kůň narodí nebo se projeví po narození.
Na hlavě:
Prokvetlé čelo - na čele je několik chlupů jiné barvy než srst
Kvítek, hvězda - několik chlupů soustředěno na malé místo
Lysina - je různě utvářena, může být i uprostřed nosu - pak ji označujeme jako nosní pruh, který může být i přerušovaný
Lucerna - je to skvrna pokrývající čelo a nos a po stranách zasahuje až ke koutkům tlamy. Může pokrýt i chřípí, spodní část ucha a oči.
Bílý nos - bílá nebo růžová skvrna přes nozdry a horní a dolní pysk
Mléčná huba - opět bílá nebo růžová skvrna pokrývající pouze horní a dolní pysky
Šňupka ( slinka ) - růžová skvrna mezi nozdrami
Žabka - skvrna na spodním pysku
1.
1. Nosní lysina ( slinka )
2. Kropenatá lysina
3. Lysina
4. Hvězda s nosním pruhem
5. Hvězda
2.
3.
4.
5.
Na končetinách:
Bílá holeň ( podkolenka ) - bílé zbarvení zasahuje až na přední koleno
Bílá spěnka - zbarvení zasahuje spěnkový kloub
Bílá korunka - je to bílý pruh nad kopytem
Bílá patka - bílé zbarvení v zadní části nad kopytem
Zebrování - jsou to proužky tmavé srsti, které měly původně ochranný význam.
Na kopytech - nejčastěji jsou kopyta s hnědošedou rohovinou. Může však být i modročerné, bílé nebo pruhované. Světlá kopyta bývají provázena bílou spěnkou nebo podkolenkou a kopyta pruhovaná najdeme u plemen skvrnitých.
Chlupové víry - mají různé tvary a na těle je najdeme - na čele 1 - 2
- na hřbetě nosu
- na krku 1 vír pod hřívou
Úhoří pruh - prochází od hřívy přes kohoutek a hřbet až k ocasu. Téměř vždy bývá spojen se světlou srstí, ať už žlutou, modrou nebo myší, a někdy i se zebrováním na končetinách.
Znaky získané- tyto znaky se používají k upřesnění registrace koní. Každý hřebčín a jednotlivá plemena mají své vlastní značky, které se do kůže buď vypalují žhavým železem nebo vymrazují dusíkem. Oba způsoby jsou trvalé a provádí se před odstavem.
Výžehy
Máme několik druhů výžehů:
1. Kmenový - vypaluje se na levou sedlovou část, skládá se z kmenového znaku otce a arabského čísla. U plnokrevníků se znak otce vypaluje na pravou stravu.
2. Rodový - vypaluje se pod kmenovým a je to znak otce, po kterém pochází matka hříběte. Nepoužívá se u anglických polokrevníků, klusáků a chladnokrevných koní.
3. Výžeh hříběte - je to číslo, které nám vyjadřuje, kolikáté je to hříbě po určitém plemeníkovi. Výžeh hříběte se vypaluje na pravou stranu sedlové části. U anglických plnokrevníků pod znak otce.
4. Výžeh chovatelského ústavu - vypaluje se na levé stehno a u anglických plnokrevníků do levé sedlové části. Je to znak hřebčína.
5. Základní číslo - vypaluje se na levou stranu krku a je to č14. íslo, pod kterým je kůň zapsán v plemenné knize.
Mezi atypické značení koní patří:
1. Označení na kopytě - nevýhodou je, že kopyto neustále dorůstá a označení po čase mizí
5. Tetování na pysky - to je také nevýhodné, neboť je to velmi bolestivé a po čase špatně čitelné

Věk KONĚ

21. ledna 2007 v 14:13 | Anna Hamplová |  Informace o koních
Věk KONĚ
Průměrný věk je nejvýše 20 let. Nejvyšší výkonnosti dosahuje kůň mezi 7 - 12 rokem.
Trojí dospělost
v 9 - 12 měsících - pohlavní dospělost
v 3 - 4 letech - chovná dospělost
v 5 - 7 letech - tělesná dospělost
Životní cyklus koně
prvních 12 měsíců - malé nohy, pevná potrava v 6 týdnech, ve 2 měsících ztráta husté srsti, odstav ve 4 a půl až 6 měsíců, pohlavní dospělost (v 9 - 12 měsících)
střední věk - v 5 - 10 letech tělo plně vyvinuto, kůň na vrcholu svých sil
pokročilý věk - zuby se obrušují, žvýkání potravy je obtížnější
odhadnutí stáří koně podle stupně tělesného vývinu a celkového vzhledu
hříbata
- vysokonohá, jsou vyšší než delší, mají klínovitou hlavu s vyklenutým čelem, čelisti průměrně krátké, pysky tuhé, k dásním těsně přivřené
- mají nedostatečně vyvinutý kohoutek a na krku krátkou hřívu, v níž je dosud mnoho vlnitých podsadových chlupů
starší koně
- hranaté tvary
- srst začíná bělet nejprve na hlavě, první bílé chlupy se objevují na očních obloucích a teprve potom narůstají jinde po těle -koně prokvétají
- grošovaní bělouši ztrácejí grošování a stávají se čistě bílými
- hlava ukazuje nejvýrazněji obraz stárnutí: kostní hrany a výčněly se ostřeji rýsují navenek
- hřbet koně se pronáší, plece se posunují víc dopředu a kolem řiti se úbytkem tukového vaziva tvoří hluboké jámy u hodně starých koní.

sedlání a užďení

21. ledna 2007 v 13:51 | Anna Hamplová |  Informace o koních
Sedlání a užďení
Správně osedlat a nauzdit koně je nutno se dobře naučit, stejně jako je třeba umět jej odstrojit. Koně můžete uzdit či sedlat buď již ve stáji, nebo až po vyvedení na dvůr. V tomto případě musí mít kůň nasazenou ohlávku, aby bylo možné ho bezpečně držet. Při nasazování uzdečky se chovejte tiše a klidně. Snažte se udržet přátelský kontakt s koněm. Výstroj před nasazením vždy důkladně zkontrolujte.
Uzdění: Nejdříve se musíte přesvědčit, zda nánosník a podhrdelník nesou zapnuty. Po přetažení otěže přes hlavu koni sundejte ohlávku, ale nechejte ji viset na krku. Je to důležité, neboť v případě potřeby můžete koně snadno přidržet.

1. Zasunutí udidla- Levý palec vložte koni do koutku huby (zvíře ji otevře) a šetrně zasuňte udidlo. Dejte si pozor, abyste koně neuhodili do zubů. Někteří koně jsou na uzdění tak zvyklí, že tlamu otevřou automaticky, když mu před ní udidlo dáte.
2. Přes uši- Nátylník přetáhněte za uši tak daleko, aby se nacházely v prostoru mezi nátylníkem a čelenkou. Tento úkon provádějte opatrně, kůň je uši zvlášť citlivý. Kštici přehoďte přes čelenku.
3. Upínání řemínků- Postupně zapněte nánosník a podhrdelník. Nesmějí být však utaženy příliš těsně. Pod řemeny by mělo být možné volně zasunout 2 prsty.
Sejmutí uzdečky: Před sejmutím uzdečky na krk koně volně pověste ohlávku. Teprve potom rozepněte nánosník a podhrdelník. Jednou rukou uchopte otěže a nátylník a přetáhněte je směrem dopředu (před oči koně). Kůň sám uvolní stisk udidla, které potom snadno vytáhnete z tlamy. Znovu ale dbejte na to, abyste koně náhodou neuhodili do zubů.
Sedlání: Třmeny jsou vytaženy nahoru a podbřišník, na jedné straně zapnutý, je přehozen přes sedlo. Při přenášení sedla si je položte na předloktí a pevně držte, aby jste jej neupustili a tím poškodili vnitřní kostru.
1. Správné nasazení- Nejprve koně uvažte. Pak k němu přistupte z levé strany a sedlo s dečkou zvedněte nad kohoutek. Teprve potom sedlo posuňte do správné polohy. Tento pohyb vždy provádějte po směru růstu srsti. Vypněte dečku a zkontrolujte, zda leží hladce pod velkými bočnicemi.
2. Upnutí podbřišníku- Podbřišník provlékněte koni pod břichem a z levé strany jej přitáhněte. Ne však příliš těsně! Mezi podbřišník a tělo koně by se měla volně zasunout ruka. Utáhněte zápinky podbřišníku jen tolik, aby udržely sedlo. Dotáhnete je až těsně před jízdou. Nakonec prsty zkontrolujte, zda kůže není podbřišníkem někde skřípnutá. Tuto kontrolu proveďte na obou stranách.
Sejmutí sedla: Při snímání sedla nespěchejte, pracujte klidně a opatrně. Sedlo ihned uložte na vyhrazené místo, aby nedošlo k jeho poškození.
1. Zvednutí třmenů- Třmeny vytáhněte směrem nahoru k sedlu, aby k němu zcela přilehly. Pak skrze třmeny protáhněte vrchní i spodní třmenové řemeny.
2. Sejmutí sedla- Opatrně rozepněte podbřišník, aby neuhodil koně do nohy nebo břicha. Pak jednu ruku vložte pod přední rozsochu a druhou pod zadní rozsochu. Sedlo opatrně stáhněte koni z hřbetu směrem k zádi koně. Podbřišník, aby nepřekážel, přehoďte přes sedlo.
Ustrojený kůň: Po nauzdění a osedlání koně vždy zkontrolujte správné zapnutí všech řemenů a překontrolujte, zda jednotlivé součásti dokonale přiléhají k tělu koně. Pozornost věnujte i uložení udidla v tlamě. Případné záhyby na nánosníku a čelence musíte vyrovnat. Zjístíte-li, že kůže pod sedlem je nakrabacená (tvoří mělké záhyby), uhlaď ji. Přitom si můžete pomoci postupným zvednutím nohou koně.
Dokonale ustrojený kůň: Kůň může dosahovat požadovaného výkonu jedině tehdy, je-li bezvadně ustrojen. Veškerá výstroj musí odpovídat jeho velikosti a tělesným proporcím. To platí zvláště o šířce sedla. Úzké sedlo koně dře a tlačí. Zvíře je pak neklidné a narušena je i plynulost jeho pohybů.

Počítadlo

21. ledna 2007 v 13:08 | Anna Hamplová |  Návštěvnost
TOPlist

Animace koní

21. ledna 2007 v 11:59 | Anna Hamplová
G210001.gifG210002.gifG210003.gifG210004.gifG210005.gif
G210006.gifG210007.gifG210008.gifG210009.gifG210010.gif
G210011.gifG210012.gifG210014.gifG210015.gif
G210016.gifG210017.gifG210018.gifG210019.gifG210020.gif
G210021.gifG210022.gifG210023.gifG210024.gifG210025.gif
JezdecKoníček

N

20. ledna 2007 v 13:24 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci----------------------------------KlisničkyNormen-----------------------------------Nona
Napoleon---------------------------------Nivea
Noris--------------------------------------Nikita
Neon--------------------------------------Ninoa
Neptun------------------------------------Nela
Nero--------------------------------------Nelly
Nubrit------------------------------------Nessy
Nissan-------------------------------------Nifa
-------------------------------------------- Norma

M

20. ledna 2007 v 13:21 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci---------------------------KlisničkyMarco-----------------------------Minerva
Max-------------------------------Madonna
Matheo---------------------------Minda
Mambo---------------------------Miris
Monty----------------------------Miramare
Mystery--------------------------Miss
Magnus--------------------------Magie
Maxim---------------------------Marion
Moon-----------------------------Malaga
Marcus--------------------------Mirinda
Murphy--------------------------Madow

L

20. ledna 2007 v 13:20 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci------------------------------KlisničkyLikas---------------------------------Lady
Legon--------------------------------Legie
Legion-------------------------------Lira
Lee-----------------------------------Lanka
Lotar---------------------------------Linda
Lucky-------------------------------Litera
Litograf-----------------------------Linie
Lord---------------------------------Limeta
Labyrint----------------------------Libra
Librettos---------------------------Librilla
Limit-------------------------------Loretta
Lex----------------------------------Lucy
Lexicon----------------------------Lustica
Lick
Lirton
Lurio
Lyell

K

20. ledna 2007 v 13:18 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci---------------- KlisničkyJocker ------------------Jessie
Jessie--------------------Jiskra
Juráš --------------------Jasná
Jerry
John
Jack
Jupiter

J

20. ledna 2007 v 13:17 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci---------------- KlisničkyJocker ------------------Jessie
Jessie--------------------Jiskra
Juráš --------------------Jasná
Jerry
John
Jack
Jupiter

I

20. ledna 2007 v 13:16 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci ------------------KlisničkyImpuls --------------------Ikona
Izrael ---------------------Istrie
Ideas---------------------- Idyla
Ikaros -------------------Idareta
Igor--------------------- Intonace
Iceland------------------- Ibizza
Ice

CH

20. ledna 2007 v 13:15 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci ----------------KlisničkyCheops -----------------Charita
Chips -------------------Charlotte
Charlie -------------------Cherryl
Chalcedon --------------Cherry
Chlan-------------------Chantal
Christián
Chorál
Chuck

H

20. ledna 2007 v 13:14 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci --------------------KlisničkyHorizont-------------------- Hortenzie
Hočimin --------------------Heidy
Herkules -------------------Heike
Honey ---------------------Habra
Hamlet--------------------- Hala
Handy --------------------Hvězda
Hannibal -----------------Hasana
Harvey -------------------Hasima
Heraklit-------------------- Harfa
Hasso ----------------------Havaj
---------------------------Harmonie

G

20. ledna 2007 v 13:12 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci ----------------KlisničkyGaldano----------------- Gita
Gulliver ------------------Grácie
Gamín -------------------Gapa
Gejzír -------------------Gamara
Gemory -----------------Gotika
Girland ------------------Goldie
Gaston ------------------Ginger
Genius ------------------Goldima
Gick --------------------Gizela
Gigolo

F

20. ledna 2007 v 13:09 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci ----------------KlisničkyForint ------------------Fauna
Flavio------------------ Flóra
Frank ------------------Fialka
Faraon -----------------Francie
Furioso -----------------Francis
Fantom -----------------Fidorka
Faros -------------------Fregata
Finta
Finýta
Fára
Falanga
Fatyma
Fantagira
Fido
Farja
Fála
Fanta
Fontána
Fortuna

E

20. ledna 2007 v 13:07 | Anna Hamplová |  Jména KONÍ
Hřebečci ---------------------KlisničkyEdun ------------------------Elita
Edgar----------------------- Evita
Ebonit ----------------------Emise
Edikt----------------------- Edice
Efekt----------------------- Epika
Egos
Eidos
Epigraf
Epos